Páščimottanásana (pozice kleští)
Pozice kleští patří do kategorie pozic v sedu. Tyto pozice uvolňují tělo, zbavují ho napětí a pomáhají znovu najít ztracenou rovnováhu. Předklony posilují vnitřní orgány a zklidňují nervy, vyrovnávají nepříznivé důsledky stresu.
V pozici hole s nádechem zvedněte ruce do vzpažení, nepropínejte lokty, mějte je mírně pokrčené. Další možnost je, že si lokty „opřete“ o pomyslný stoleček a odtlačíte se od nich. S výdechem se rovně předklánějte. (Pozor! Abyste se rovně předkláněli, je třeba dívat se šikmo nahoru. Pokud oči jdou směrem dolů, i tělo jde podle nich). Provádějte předklon co nejdéle s rovnými zády. Až budete na konci, s výdechem uchopte prsty na nohách. S nádechem se ostřeji přitáhněte rukama a zvedněte pokrčené paže v loktech nahoru (zvýšíte intenzitu) a ještě jednou zvednutím pohledu a hrudníku ho protlačte dopředu. S výdechem se přibližte k nohám co nejblíže. Buď směřujte pohledem přes prsty nohou do dálky, nebo na konci pohybu zkuste spojit hlavu a nohama. Pokud nemáte takovou flexibilitu v bederní páteři, ukončete pozici pouze překlopením v kyčlích, aby pocitově Vaše hlava stále stoupala vzhůru, buďte trpěliví ve cvičení, trpělivost se vyplatí a Vaše tělo se stane pružnější.
Benefity: protažení zadní strany těla, masáž břišních orgánů, podpora vylučování a metabolismu, silná stimulace endokrinního systému. Pozice je vhodná pro ledviny, jejichž činnost harmonizuje. Díky poloze pánve dochází k silné stimulaci pohlavních orgánů, může dojít k zlepšení problémů s impotencí a podpoře libida.
Kontraindikace: problémy s břišními orgány, příliš zkrácené svaly na zadní straně těla, těhotenství.
Tip! Pokud není možné dosáhnout na chodidla, nechte si pokrčené dolní končetiny v kolenech, použijte pásek, nebo rukama uchopte holeně.
Skrytá tajemství páščimóttanásany
Tělo i hlava se dotýkají, spojují svou sílu a vytvářejí hluboký vnitřní klid. Dochází k propojení duše, mysli i těla v jeden celek. Splynutí je důležitá lekce, kterou nám ásana předává. Z hlubokého nitra vychází zjemnění, ale zároveň sílí expanze. Dualita je základem západního přemýšlení a vnímání, vnímání celistvosti je směr východu. Co tedy existuje – dualita, nebo jednota?
Při praxi vnímáme své tělo v rovině jeho pohybu. Pokud se tělo špatně ohýbá, nechce se sklonit, nenaznačuje nám, že někde existují jistá mentální omezení. Není projev bytosti – ego – zapojeno do těla a neomezuje ho? Pozice kleští protahuje svaly, zároveň ale uvolňuje limity lidského myšlení, pocity a porozumění. Splynutí horní a dolní poloviny těla je velmi dobře vyjádřeno faktem nemožnosti ohlédnout se zpět, nahoru nebo za sebe. Hluboký sklon hlavy je vyjádřením a přijetím situací života s pokorou. V trpělivosti a splynutí následně zůstáváme po protažení a uvolnění.